Vezérlés LAN-on keresztül

VEKer V1.0.1
(Free!)

Help

Ez a vezérlő szabványos Ethernetes hálózaton keresztül lehetővé teszi 8 analóg/digitális átalakító (10 bites DAC) bemenet és 8 digitális kimenet lekérdezését és beállítását! A vezérlő teljesen illeszkedik a szabványos hálózatokhoz és szabványos hálózati elemekkel bővíthető (HUB, Switch, Router, stb). Egy hálózaton belül az Ethernetre vonatkozó szabályok betartatása mellett több vezérlő is elhelyezhető (szabadon megadható IP címek). A vezérlő 10 Mbit-es, de duál sebességű HUB vagy Switch alkalmazásával 10/100 Mbit-es hálózatba is beilleszthető. A vezérlő protokollja TCP/IP, így akár Interneten keresztül is vezérelhető.
Kiválóan alkalmas családi ház kazán, melegház, antennaforgató, stb. távvezérlésére új, vagy a már meglévő helyi LAN felhasználásával. A LAN lehet UTP-s vagy Coax kábeles, csak az éppen alkalmazott 3C509B-s hálózati kártya (NIC) szabja meg.

3C509B Ethernet kártya
Az Ethernetes vezérlő egy PIC 16F877-es mikrokontroller és egy ISA buszos 3Com Etherlink III (3C509B chip set-es) 10 Mbit sebességű hálózati kártya összeépítéséből adódik. Az alap kapcsolás (15 kB pdf) rendkívül egyszerű, természetesen a konkrét jelillesztéseket egyenként kell megoldani (relé kimenetek, hőmérséklet, vízszint, stb.).

A vezérlő egyik lelkét a PIC-ben beégetett Firmware (program) adja. Ez a program szabja meg a vezérlő tudását és alap szolgáltatásait. A jelenlegi Firmware (V1.0.0 AD) egy alap 8 csatornás, 10 bites analóg bemenetet és 8 bites digitális kimenetet vezérel, minden kiszolgáló parancsaival.

Az 1.0.0 AD Firmware jelenlegi (2002 október) funkciói:

- ARP, ICMP, UDP/IP protokollok (ping) 3C509B ISA (XT) driverral,

- Kétirányu I/O kommunikáció UDP datagrammal,

- 8 csatornás, 10 bites ADC input,

- 8 bites digitális output,

- Adatfilter (kliens program azonosítás),

- IP cím változtatás+Reset

- Reset

- Konfigurációs byte és adatport bitlekérdezés

- Vezérlő azonosítás (Vezérlő család, Firmware verzió és I/O típus lekérdezés)

A vezérlő másik lelke az UDP datagrammon keresztül kommunikáló kliensprogramom:

Kliensprogram (VEKer V1.0.0)

A VEKer (Vezérlés Etherneten Keresztül) kliensprogram egyszerre max 255 vezérlő kezelését teszi lehetővé. Minden vezérlőnek egyedi nevet rendelhetünk az IP címéhez, utána csak a név alapján kell váltogatnunk a vezérlők között. Minden vezérlő minden ki- és bemenetéhez egyedi nevet, szorzót (10 bit->0..1023*szorzó=mért mennyiség), mértékegységet rendelhetünk. Vizuálisan megjeleníti az analóg bemeneteket és digitális kimenetek állapotát. A digitális kimeneteket beállítva a 'Frissítés' gombbal küldjük ki az új adatokat és hozzuk be a friss analóg adatokat. Ezt megtehetjük manuálisan vagy egy időzítővel tetszés szerinti gyakorisággal. A legalsó státuszsorban olvashatjuk le az aktuális vezérlő legfontosabb paramétereit. Balról jobbra haladva: a vezérlő IP címe; a rendszerbe telepített vezérlők száma; frissítés gyakorisága (s/ki); vezérlő Firmware verziója; típusa (AD= Analóg/Digitális); kapcsolat állapota.

Nem elérhető vezérlő esetén

Vezérlő váltás esetén azonosítja a vezérlőt típus és elérhetőség alapján. Ha a vezérlő valamiért nem elérhető a fenti ábrának megfelelően vizuálisan és funkcionálisan jelzi a program.

Vezérlő konfigurálása

A vezérlő teljes konfigurálása.

File menü

A File menü alatt található a Névjegy melynél azonosítható a program verziója és hozzáférhető a Regisztrációs menü. Regisztrált programnál nincsenek funkcionális korlátozások!

Beállítások menü

Vezérlők menü alatt lehet új vezérlőt hozzáadni a rendszerhez és felprogramozni az egyes csatornák tulajdonságait. A Frissítés alatt lehet az időzítő frissítési gyakoriságát beállítani s-ban.

Speciális menük

A Speciális menü csak aktív kapcsolatban lévő vezérlő esetén elérhető. Az itteni funkciók csak az aktív vezérlőre vonatkoznak. Típus Lekérdezés részletes infót ad a vezérlőről. IP cím Megadás menüvel állíthatjuk át az aktív vezérlő IP címét. Ezzel a menüvel kell a legjobban vigyázni! Rossz IP cím megadása és érvényesítése esetén a vezérlő elérhetetlenné is válhat. Új IP cím meghatározásánál figyelembe kell venni a hálózatban már jelenlévő vagy esetleg megjelenhető egyéb IP címeket és az aktuális IP maszk beállításait is.

IP maszk
A kliens számítógép IP beállításai

IP maszk 255 beállítása szűri a címet, 0 beállítása átengedi. A példánál a 192.168.2.0-tól a 192.168.2.99-ig minden IP címü eszköz elérhető a PC számára.

IP cím megadása

Az új IP cím azonnal érvényes nem kell a kliens programot újra indítani, viszont a vezérlő reszetelődik (kimenetei törlődnek)! Ha a windows-ban az ARP utasítás elérhető (pl: Windows 2000) a régi IP címen már a vezérlő nem lesz elérhető csak az újon. Ha a rendszerben nincs ARP utasítás, a rendszer (Windows) újraindításáig a régi és az új címen is válaszolni fog a vezérlő.

Szerzői jog:

Minden jogot a vevőnek átadtam.
A projec lezárva, tovább nem támogatom!