Ez az általam is használt NYÁK rajzolási tachnika már több tucatnyi NYÁK esetében bizonyított és az ismerőseimnek is átadva, nagy elismerésre tett szer. Rendkívűl stabilan ellenáll mind a vasclorid, mind a sósav-hidrogénperoxidos maratásnak. Vonalvastagsága stabil és választhatóan 0.1mm-től bármeddig mehet. Könnyedén ki lehet jönni vele az IC lábak között is (ha muszáj, két vonalallal is)! Ráadásul olcsóbb és jobb a gyári NYÁK rajzoló tóltól is!
A szükséges készlet:
- 2 ml-es fecskendő
- különböző méretü (átmérőjü) injekciós tűk
- sötét színü, acetonos bázisú lakk (körömlakk, lámpalakk, stb)
- aceton (körömlakk lemosó)
A fecskendőt és a külömböző átmérőjű tűket úgy fogjuk használni mit egy csőtollat. A tű átmérője szabja meg a rajzolat vonalvastagságát.
Először készítsük el a csőtol hegyét. A kiválasztott tüknek vágjuk le a szárát a kúpos befogótól mérve kb. 5 mm-re (kb. annyira mint a gyári csőtollaknál szokot lenni). A vágásnál vigyázzunk nehogy a belső csövecske deformálódjon. A vágáshoz használhatunk finomfogú lomfűrészlapot vagy köszörűvel elköszörűljük a kívánt helyen. Vágás után óvatosan sorjázzuk le a felületet.
Második lépés a csőtol szárának (tank) elkészítése. Huzzuk fel ütközésig a fecskendő dugattyúját és a dugattyú alatt (a hegy felé eső részen) furjunk két, egymással szemben 0.8~1 mm-es lyukat (itt fog levegőzni a tank). A lyukaknak a dugattyú alatt kb. 3~5 mm-re kell lenniük. Azért kell kettő mert a kezünkbe tartva a tollat néha előfordúl, hogy a kezünkell befogjuk véletlenül a lyukat, de kettőt már nehezebben tudunk letakarni egyszerre. Összeszerelés után kész is az aceton álló csőtolunk.
Ne próbálkozzunk más, gyári csőtollal, mert a műanyag részeket az aceton tönkevágja (az orvosi fecskendő és tű ellenáll az acetonnak is)!!!
Következő lépés a lakk kiválasztása és sűrüségének (viszkozitásának) beállítása. Használhatunk körömlakkot, lámpalakkot, stb. csak az a lényeg, hogy aceton keljen a hígításához. Kiválasztásnál szempont legyen a NYÁK-on való jó láthatósága (álltalában a sötét színűek láthatóak jobban). Ne tartalmazzon fémreszeléket (csillogós lakkok)! A homogén, mattos lakkokat részesítsük előnyben. A lakk sűrüségének a beállítását a következő képpen végezhetjük el: egy fogpiszkálót mártsunk bele a lakkot tartalmazó edénykébe kb. 1/4-éig. Emeljük ki az edény felett és az első csepp leceppenéséig saccoljuk meg az időt másodpercben. Ha kb. 3-5 s kell az első csepp lecseppenéséig, okkor jó a sűrüsége a lakknak. Ha több kell mint 5 s, akkor sűrü a lakk és hígítani kell acetonnal, ha kevesebb, akkor híg a lakk és párologtatni kell hagyni addig mig a kívént sűrüséget el nem éri.
A csőtol használata: vegyük le a fecskendő végéről a tűt és a dugattyú segítségével szívjunk fel egy kevés tintát (lakkot) a tankba. Tegyük vissza a tűt és a levegőben tartva a hegyét huzzuk a dugattyút ütközésig hátra. Majd fogjuk be két ujjunkkal a furt két lyukat és nyomjuk a dugattyút a lyukig (ne zárja le a lyukat). Ekkor meg kel, hogy jelenjen a tinta a hegyen keresztül. A lyukaknak fojamatosan nyitva kell hogy legyenek. A tinta fogyásakor szabad levegőnek kell tudni beáramolnia a tankba. Törüljük le a hegyét egy tiszta rongyal és keszthetjük is a rajzolást. Ha esetleg rajzolás köszben megszakadna a tinta utánpótlás, a dugattyút hátrahúzva és ismét a lyukak befogásával majd a dugattyú előretolásával a lyukakig, megindítható a tinta folyás.
A rajzolás befejeztével a maradék tintát spriccoljuk vissza az edénybe és a tollat alaposan mossuk át acetonnal!
A nemkívánatos lakkot a nyákról, éles késheggyel, kaparással távolíthatjuk el.
A kész, kimaratott nyákról, acetonnal nedvesített ronggyal dörzsölve távolíthatjuk el a lakkréteget. A kimaratot és megtisztított nyákot beültetés előtt nagyon vékonyan fujjuk le szintelen Akrilan lakkal (megakadájozza a későbbi rézoxidációt és segíti a forrasztást is)!
A NYÁK tervezéshez egy kis segítség: Protel
99 SE tippek (56
kB).