Nyomtatott NYÁK
(házilag kivitelezhető nyomtatott áramkör gyártástechnológia)

Nyomtatott NYÁK

Módosítva: 2003. 06. 11.


Lyukgalvanizálási leírás magyarul! (pdf, 32 kB)!
Tiszalux fénes leválási képe!
Nyák előkészítése vasalásra!

Az itt ismertetett technikával amatőr körülmények között készíthető igazi "nyomtatott áramkör". Nincs kézi rajzolás! Valódi számítógépes tervezés és gyártás házilag!
Az elv a következő: a lézernyomtató (és a fénymásoló is) hőre olvadó festéket hengerel a papírra. Ez a festék remekül ellenáll mind a vas-kloridos, mind a sósav hidrogén-peroxidos maratásnak. A cél, hogy mi is fel tudjuk vinni ezt a festéket a kinyomtatott papírról a tiszta, sima nyák-ra. Erre a célra az un. tojáspapír, Tiszalux fényes és az un. műnyomó papír is mint hordozó papír a legalkalmasabb.

A tojás papír sárgásabb színű

A tojáspapír, Tiszalux fényes (és a műnyomó papír is) műanyag bevonata miatt a sima papírtól sárgásabb színű. Ez a műanyag bevonat megakadályozza, a festéket, hogy a papír belsejébe beszivárogjon. Így a festék a papír külső felületén megmarad. A kinyomtatott mintázatott (vezető pályák) a festékkel lefelé ráhelyezve a tiszta nyákra, megfelelő hő közlésével rá lehet vasalni a tiszta, sima nyákra. A rávasalt papír festéken keresztül rátapad a nyákra. Hideg vízbe beáztatva a papír fellazul (felhólyagosodik), óvatosan lehúzva a papír eltávolítható és a tiszta festéket hátrahagyva kész is a maratásra a "nyomtatott" áramkör.

Ilyen (vagy ettől jobb) minőség készíthető:

Nagyítható
kattints a képre!

Gyártási technológia:

Kétoldalas nyák gyártását ismertetem, egyoldalas nyák esetén értelemszerűen kell adaptálni a technikát.
A számítógéppel megtervezett nyákot (pl: Protel V2.8) a felső oldalt (Top layer) tükrözve, az alsó oldalt (Botton layer) simán kinyomtatjuk lézernyomtatóval tojáspapírra (vagy műnyomóra). Lézernyomtató híján sima papírra, majd fénymásolóval másoltatjuk tojáspapírra. A nyomtatásnál használt festékmennyiséget (kontrasztot) kísérlettel kell meghatároznunk. Sem a túl sok, sem a túl kevés festék nem jó. Kevés festék esetén bizonytalan, vékony vezetőpálya lesz az eredmény, vastag festék esetén szétlapult, vastag, nem egyenletes vezetőpálya lesz az eredmény vasalás után.

A kétoldalas film (tojáspapír v. műnyomó) pozícionálására én a következő eljárást használom:
Már tervezéskor (Protel) a nyák egyik hosszabbik oldala mentén egy 20+5mm-es szegéjt készítek.

Pozícionáló keret kialakítása

Kinyomtatom sima fénymásoló papírra (mivel nincs lézernyomtatóm), az alkatrészoldalt (Top) tükrözve, a forrasztási oldalt (Botton) simán. Fénymásolóval másoltatom a hordozópapírra. Vonalzó mentén szikével körbevágom a külső keret vonalán. A felső oldal 5 mm-es szegélyét levágom (az alsó marad!).

A ragasztási felület előkészítése

A külső kerethez és szükség szerint átvilágítva pontosan egymásra igazítom a két réteget. A felső oldal (Top) most rövidebb 5 mm-rel, ezt a csíkot kihasználva tixóval összeragasztom a két réteget.

A két réteg egymásra illesztése

Az 5mm-es résnél ragad egymásra

Érdemes először középen egy kis darab tixóval megfogatni és a fényben újra ellenőriztetni a tökéletes fedést. Ha jó, mehet végig a ragasztás.
A két papír közé behelyezem a karc és zsírtól megtisztított száraz nyers nyákot.

Behelyezés a filmek közé

A festékeknek a NYÁK felé kell néznie!

De csak a 20mm-es vonalig! Én előtte szoktam pontosan méretre vágni a nyákot és a szélekhez igazítom be, de lehet utána (maratás után) is.
Többrétegű újságpapírra teszem a beigazított nyákot. Az újság azért kell, hogy a vasaló talp és a vasaló nyomásának egyenetlenségét kompenzálja valamelyest (és egyben hőszigetelésé is az asztal lapja felé).
Majd egy száraz, tiszta közepes hőmérsékletre beállított vasalóval egyenletesen levasalom.

"nyomtatás"

 Ez a legkritikusabb része a dolognak. Kb. akkor jó a vasalás amikor egyenletesen a teljes felületen lelapul a papír és enyhén átdomborodik a festék (súrló fényben megnézve kidomborodik a papír ami alatt festék van). Nem szabad túlzottan rányomni a vasalót mert szétlapítja a vezetőpályákat. Többszöri vasaló tologatással az egész felületet, fokozottan ügyelve a szélekre is, levasaljuk. Vigyázzunk, hogy ne mozduljon meg a papír a nyákhoz képest! A megolvadt festék ráragad a nyákra és egyben a papírra is, ez rögzíti a papírt a nyákhoz. Picit várunk vele (10-30 s) és megfordítva a másik oldalt is levasaljuk. A vasalás után közvetlenül, míg meleg a festék egy gumi hengerrel érdemes többször is áthengerelni mindkét oldalán.

Melegen hengerlés
Tapéta szegélyhenger.

A levasalt papírral várunk egy kicsit, hogy meg szilárduljon a tinta és egy előre elkészített hidegvizes tálba merítjük az egész nyákot, úgy, hogy teljesen ellepje a víz.

"előhívás"

Hagyjuk bőven ázni a papírt addig míg fel nem hólyagosodik azokon a részeken ahol nincs alatta tinta. Ez akár 20 perc is lehet. Itt lehet következtetni a vasalás minőségére is, mert a papírnak csak a tintamentes részeken szabad felhólyagosodnia, ahol tinta van alatta ott a nyákhoz kell rögzitődnie stabilan (látszatra). Szépen ki kell rajzolódnia a mintázatnak.

Fel kell hólyagosodnia!

Ha mindkét oldalt alaposan felázott a papír, szélét megfogva, több darabba le lehet hántani. A festék részeken, szálak maradnak a nyákon. Ezt a víz alatt az ujjunk hegyével, érzéssel le lehet dörzsölni.
Ellenőrizzük a mintázat minőségét. Ha nem sikerült, acetonos ronggyal dörzsikélve le lehet szedni a festéket és kezdhetjük elölről az egészet.
Ha jónak tűnik, mehet is a maratóba.

Click
kattints a képre!

Maratás után acetonos ronggyal le lehet dörzsölni a festéket és vékony Akrilan lakkal befújva megakadályozható a réz oxidációja (és jól forrasztható marad).

A jó nyákminőséghez kell egy kis gyakorlás is, de megéri mert nagyon olcsó!

GYIK.

Néhány plusz infó a tojáspapírról:
Elvben komolyabb papír-írószer szaküzletekben kapható, de nem mindig (kevesen keresik). Színe egy kicsit sárgásabb és fényesebb a normál fénymásoló papírtól. Ára kb. 15Ft/lap. Van más papír is ami jó de ezt találtuk eddig a legjobbnak. Elvben minden olyan papír jó ami vékony műanyag hártyát tartalmaz a felületén aminek az lenne a feladata, hogy megakadályozza a festék beszívódását a mélyebb rostokba. Csak akkor lehet átvasalni a festéket, ha a papír (hordozó anyag) felületéről nem szivárog be a mélyebb rétegekbe. Ha találsz hasonló papírt (állítólag néhány magazin fedlapja a legtökéletesebb, csak hát az már drágább...), tesztelni kell. Alternatív papírként jó az un. "Tiszalux fényes" papír is. Legjobb ha minden ilyesmi papírból veszel mintát ami nálatok éppen kapható, és teszteled egy jól megtisztított nyákon (a tisztítás és karcmentesség nagyon fontos)!

Az átlátszó (transzparens) fénymásoló fólia tesztelésének az eredménye:
Sajna a fólia nem jött be.
Nagyon nehéz eltalálni a vasaló hőmérsékletét, mert a fólia könnyen összeugrik. A nagy nehezen felvasalt fólia az eddig kipróbált technikákkal nem jön le a panelről! Az egyedüli módszer amivel sikerült: fagyasztószekrénybe betéve szinte magától leesik, de még így is visz magával annyi festéket, hogy használhatatlan az eredmény. Lehetne kísérletezni a felvasalás hőfokával és a panel érdesítésével, de a tojáspapírt nagyságrendekkel könnyebb használni. Egyébként 20 lap 1240 Ft. Minden a tojáspapír mellett szólt.

Új, igen jó eredménnyel használható papírt találtunk, és ami fő, kapható is!
A papír neve: műnyomó papír, ára 16Ft/db! Kiváló eredménnyel használható, sőt még jobbnak tűnik mint a tojáspapír! Határozottan jobb a vízben a leválási tulajdonsága mint a tojáspapíré. Vasaláskor áttetszőbbé válik és így még jobban is követhető a vasalási folyamat. A jó hőfokot néhány kísérlettel kell belőni. Eddig mindenkinek ezt ajánlom!!! 
Figyelem! A jó eredmény elérése érdekében a 90g-ost kell használni! A vastag nehezen ázik le.

Nyák előkészítés vasaláshoz:
A nyers nyákot pulirpapírral fel kell csiszolni hosszanti ás haránt irányokban egyenletesen ( a mély karcokat el kell tüntetni). Zsírtalanításra én a Cillit Cream-et (folyékony súrolószer vízkőoldóval kb 340 Ft) használom. Egyben a savtartalom miatt a rézoxidot is eltávolítja. Súrolás után alaposan leöblítem és megszárítom. A nyák így vasalásra elő van készítve.

Mások ötletei (észrevételei):

- Kipróbáltam a rávasalós nyák gyártást, nagyon jó majdnem olyan minőségű mint a fotólakk. Víz helyett Clorox-ba áztattam a papírt, így mintha könnyebben és gyorsabban leválna.

-Hálám örökké üldözni fog! :-)
Vettem műnyomó papírt, B1-es méretben volt csak, 36Ft/db. Vettem 3db-ot kemény 108Ft-ért, de csak otthon vettem észre, hogy az eladó leányka véletlenül 4-et adott. Egy B1-es ívből ha jól osztottam be, akkor 9db A4-es lap jön ki, azaz 9*4db a 108Ft-omért, ez 3Ft/A4-es lap :-)))
Nálam a közepes erősségű fénymásolat adta a legjobb eredményt és a vasalónkat a legmagasabb fokozatra kellett állítani (gőzös vasaló, gőzölő hőfokra állítva a legmelegebb, persze gőzt nem használtam :-) Egyrétegű NYÁK-kokal kísérleteztem, nagy ráhagyással kivágtam a mintát, ráraktam a megtisztított lemezt és pontosan beállítottam. A "vízszintes" (x irányban:-) oldalon szorosan visszahajtottam a papírt, így a lemez jobbra-balra már nem tudott elmozdulni a mintához képest vasalás közben. A "függőleges" (y :-) oldalnál a NYÁKl- emez szélei mellet levasaltam a papírt, így már mind a négy oldalról rögzítve volt, ami fontos, hogy ragasztó nélkül, aminek megvan azt a csúnya szokása, hogy nem bírja a vasalás hőjét. A vasalás után langyos vízben leáztattam a papírt, körkörös mozdulatokkal a maratandó részekről lejön a papír, de nem kell megijedni, mert a vas-klorid első dolga lesz a hátramaradt, festékbe ragadt vékony papírfoszlányok elemésztése. Ha esetleg a mintázatot nem vasaltuk volna fel elég ügyesen, akkor pl. egy darab nyesedék NYÁK-lemezzel le lehet kaparni a festéket anélkül, hogy a lemezt megsértenénk és tisztítás után ismét lehet vasalni. Maratás után is gyorsabbnak találtam a festék nagyjának lekaparását, mint a maszatos oldószeres megoldást. Összevetve valóban nagyon egyszerűen nagyon jó minőségű áramköri lapok készíthetők, sokkal egyszerűbb, mintha fotólabort állítana fel otthon az ember, vagy kézzel állna neki rajzolni.

- A Műnyomó beszerzésének egy lehetséges forrása: http://www.panton.hu/arak_index.html !

Tiszalux fényes

 Kiválóan használható, de nehezen beszerezhető (16Ft/A4 lap)! A Műnyomóval (70g-os) egyenértékű.

Nagy felbontásban klik!
(klik!)

Beáztatva kb 20s múlva felhólyagosodik és már le is húzható a nyákról.

Lyukgalvanizálási leírás magyarul! (pdf, 32 kB)!