Profi2S CNC Servo Monitor
(használata+letöltése)

V1.3.2


(Servo finomhangolása)

Módosítva: 2007. november 25. vasárnap

Letöltése

A Servo Monitor megjeleníti és ábrázolja a Profi2S CNC Servo Vezérlő mechanikai eltéréseit (a kívánt (számítógép által diktált), és a tényleges (motor által megvalósított) pozíciók egymáshoz való viszonyát). A Monitor segítségével lehet a Vezérlőt a motor+mechanika együttesre hangolni, a lehető legoptimálisabban! A szoftver a mellékelt adapterkártyán keresztül kommunikál a CNC Servo Vezérlővel.


(Profi2S Servo Monitor)

A Profi2S Monitor kártya saját mikrokontrollerrel és RS232C illesztő áramkörrel rendelkezik. Az adapterkártya lefordítja, puffereli és lelassítja a Servo Vezérlő belső kommunikációját, a PC szabványos RS232C nyelvére. Ezenkívül az oszcilloszkóp program részére adat trigerelést is végez (előre definiált eseményekre szinkronizált adatfelvétel).
Az kártya a Profi2S Vezérlő Monitor csatlakozójára illeszkedik (a kártya 1-es lába fehér ponttal jelölt), a szalagkábel másik vége a PC RS232C soros portjára csatlakozik (pl. Comm1). RS232C port hiánya esetén, soros-USB átalakítóval USB porton keresztül is működhet. A monitorkártya helyes csatlakoztatása esetén, a szalagkábel a Profi2S trimerei felé áll!


(csatlakoztatott Profi2S Monitor)

A Monitor szoftver és a CNC-t vezérlő Mach3-as program egyszerre, egy PC-n, egy időben futtathatóak és valós időben és körülmények között tanulmányozható a Szervo vezérlő állapotai! Annak finomhangolása azonnal láthatóvá válik és könnyedén megkereshető vele a legoptimálisabb PID beállítások!
A Monitor kártya csatlakoztatása kikapcsolt Servo Vezérlő mellett javasolt. A csatlakozás pillanatában, rövid ideig zavar keletkezhet a kártya belső kommunikációjában és ez téves motor reagálást esetleg kommunikáció megszakadását okozhatja.


(Nagyítás = klikk!)

Rendszer követelmény:
A nagysebességű adatfeldolgozás miatt, minimum 2 GHz-es processzorral felszerelt, Windows XP-t futtató PC szükséges. Amennyiben nem egy PC-n futtatjuk a CNC vezérlőprogramot (pl. Mach3) és a Monitor programot, akkor a Monitorprogramot futtató gép minimum 1GHz-es legyen!

Profi2S Servo Monitor használata
(online gépkönyv)


(stressz-görbe)

A program feltelepítése után ki kell jelölni a kommunikációs portot ahova csatlakoztatva lett a szalagkábel.


(kommunikációs port és állapot jelzése)

USB átalakító használata esetén a virtuális sorosport számát kell kijelölni!


(Csatlakozás USB porton keresztül)

 A 'Figyelés.' előtti LED színe ad tájékoztatást a figyelésről (piros = kikapcsolva, zöld = bekapcsolva).

A Monitor szoftver két fő üzemmódban működhet:

1, Trigerezett mód. Ez egy digitális oszcilloszkóp mód, mely rekorderként egy bizonyos esemény bekövetkeztétől kezdve 2s-on keresztül tárolja a mechanikai eltérés mértékét és ezt a DEVIATION képernyőn megjeleníti.

2, Folyamatos, gyors kijelzés. Két oszlopdiagramban és alatta számszerűleg, nagysebességgel kijelzi az aktuális Servo állapotokat. Ez egy egyszerűbb és ezért nagysebességű kijelzési mód, mely időtől függetlenül, bármeddig működhet.

Az egyes üzemmódok vezérlő kezelőgombjai:


(üzemmódok kezelése)

1. Trigerezett mód:

Rekord készítése 2s-on keresztül (4000 mérési eredmény tárolása). A triger küszöb 20 Encoder Step differencia (hiba). Ennek átlépése esetén indul a felvétel. A felvétel mind plusz, mind minusz irányba indítható!
A felvétel elkészülte után, az eredmény a DEVIATION képernyőn megjelenítésre kerül tömörített formátumban (a teljes rekord a képernyőre lesz méretezve). A DEVIATION képernyő beosztásai segítségével leolvashatóak a hibák mértékei és jelalakja (PID szabályzás).


(DEVIATION képernyő)

A részletes tanulmányozáshoz az alsó gördítősávot megfogva, a képernyő 1:1 időalapra vált és részleteiben is tanulmányozható az eseménygörbe (nagyítás)!
A görbe, a kívánt és a valós mechanikai eltérést ábrázolja az idő függvényében. Ez az eltérés ideális esetben 0 (nulla).
Elsősorban az egységugrásra (Test gomb a Vezérlőn) adott válasz tanulmányozására szolgál, de megfigyelhető vele az irányváltásokkor fellépő eltérések időbeni lecsengései is.


(Teszt gombra adott, változó D-tagú, mechanikai beállás görbéje)

A görbék értelmezéséről és a PID szabályzó beállításáról a Motortuning menü alatt olvashat részletesen!


(tranziens görbe értelmezése a Motortuningnál)

Ezen üzemmódhoz tartozik még a tranziens kép (DEVIATION) kezelésére szolgáló menücsoport is:


(grafika kezelése)

A színkapcsolóval a görbe színét lehet megadni és így egymásra rajzoltatva szemléletesen tanulmányozható az egyes beállítások hatásai.
A Törlés gombbal a képernyőt lehet letörölni.
Az Aut. Törlés bekapcsolása esetén minden rekord felvétele előtt letörlődik a képernyő automatikusan.
Betöltés és Mentés gombokkal a képernyőt lehet lementeni .bmp (Bitmap) formátumban. Betöltve, az új görbék alá lehet tenni ami már nem letörölhető (pl. etalon görbének).

2. Folyamatos mód:

Egyszerűsített, de folyamatos ábrázolással lehet az állapotokat nyomon követni.


(folyamatos megfigyelés)

Nincs időkorlát, bármeddig mehet! Nagy szerepe van a PID szabályzó behangolásakor! Részleteket a Motortuningnál olvashat róla!


(gyors irányváltások lecsengései [leleassítva!])

Minden eltérés Encoder Step-ben értendő (nem PC step-ben)!

Ebben a módban folyamatosan ellenőrízhető az Encoder túlpörgés elleni védelem jelzései is:


(Encoder védelem figyelés Folyamatos módban)

A " Túlpörgés Veszély " felirat zöld állapota a normális üzemállapotot mutatja. Túl nagy Encoder frekvencia (fordulatszám) esetén ez a jelzés pirosra vált! Ilyenkor a motor fordulatszámát csökkenteni kell (a CNC Vezérlő programon belül)! E jelzés összhangban van, a Vezérlőn található F0 LED jelzésével is.
A jelzés törléséhez a Start gombot kell megnyomni.

Segédlet menü:

Fordulatszám almenü:

Segítségével egy számítási panel jön elő, amivel az Encoder felbontás, DSP Config, CNC vezérlő program max. jelfrekvenciája segítségével lehet kiszámítani az impulzus vesztés nélkül elérhető maximális motor fordulatszámokat.


(Kalkulátor)

A kalkulátor figyelembe veszi mind a belső (sávszélességet), mind a külső beállításokat és ezek alapján meghatározza az elméleti max. fordulatszámot. Ha a "Túlpörgethetőség" Igen!-re vált, akkor a szoftver túl magas sebesség beállítása esetén az encoder túlpörgethető, mely esetleg impulzus vesztéssel járhat.
A fordulatszám kijelzés a még biztonságos határfordulatot jelzi!

Névjegy:

Rövid DSP és PID Firmware kompadtibilitási azonosító. Csak ezekkel vagy e feletti verziókkal lehet a szoftver minden funkcióját maradéktalanul kihasználni!

P2SMonitor_V132.zip (2Mb)

Javítás:

Kalkulátor hiba javítások....