Profi2 Quantum Servo Monitor
(Beállítások és pozíció hiba monitor használata Hyper Terminállal)

Módosítva: 2009. február 03. kedd

Tartalom:
Terminal beállítása
Kommunikáció
Regiszterek

A Profi2Q CNC Vezérlő beállításához és valós idejű, ASCII pozíció hiba monitorához, egy szabványos terminál program segítségével lehet hozzáférni. Windows használata esetén, ez a beépített, HyperTerminal programmal oldható meg a legegyszerűbben.  A kapcsolat létesítéséhez a Vezérlő Serial portját egy jelillesztővel (RS232C) adat kábellel kell a PC-vel összekötni.
Az RS232C adatillesztő innét beszerezhető (USB használata esetén szükség van egy RS232C-USB átalakító, virtuális soros portra, mely bármely számítástechnikai boltban kapható)!


(Soros adat illesztő RS232C-re)


(RS232C - USB átalakító adatkábel)

Bármely módon csatlakoztatjuk a Vezérlőt, a kommunikációhoz (Windows esetén) a HyperTerminált használjuk. A kommunikációs port minden esetben valamelyik Com port (USB esetén ez egy virtuális Com port lesz)!

Itt egy előre felprogramozott HyperTerminal beállítás tölthető le: Com4-es portra állított HyperTerminal P2Q-hoz.

Természetesen a Com portot, a csatlakoztatott portra kell állítani!

Ha NEM a file-t használjuk kiindulásként, akkor kézzel a következő beállításokat kell elvégezni:


(Kézi beállítás video)

Kommunikáció a Vezérlővel:

Sikeres beállítás (Hyperterminal) után, ha a Terminalt hamarabb indítjuk ell mint a Vezérlőt, akkor a következő bemutatkozó szöveg jelenik meg a Vezérlő bekapcsolását követően:


(A kapcsolat él!)

Leolvasható a beégetett DSP Firmware verziója.
Ha a Vezérlő hamarabb lett bekapcsolva, mint ahogyan a csatlakozás létrejött, akkor ez a képernyő nem jelenik meg (üres), egy ENTER-t nyomni a belépéshez!!!

ENTER után egy részletes segítség (HELP) jelenik meg:


(aktuális állapot lekérdezése)

Itt kilistázva megtaláljuk a legfontosabb regisztereket és azok értékeit. Az írható regiszterek neveiben szereplő zárójeles betűk a hozzá tartozó parancsok, melyekkel értékeik megváltoztathatóak.


(írható regiszterek és parancsaik)

Egy példa:

            m5 (+ENTER)

A Step multiplier (lépés szorzó) regisztert 5-re állítja. Ezzel a PC felöl érkező Step jeleket meg 5×-özi.

Ha bármikor kíváncsiak vagyunk az aktuális értékekre, akkor egy üres ENTER-t kel nyomnunk!
Ha helytelen értéket adunk meg, akkor ezt a Vezérlő hibaüzenettel jelzi és egyben megadja a használható értéktartományt is! Néhány érték megváltoztatása esetén a Vezérlőt újra kell indítani, ezt szintén jelzi nekünk üzenettel!

Az alsó részben (Read only regiszters), csak olvasható regiszterek találhatóak. Ezek a regiszterek a Vezérlő aktuális állapotáról tájékoztatnak és értékük nem változtatható meg. Jelentésük lentebb megtalálható.

A Speciális parancsok listájához az  s  (+ENTER) paranccsal férhetünk hozzá:


(speciális parancsok)

Funkciójuk lentebb ismertetve van.


Regiszterek
(konfigurálás)


(konfiguráló regiszterek)

Írható és olvasható regiszterek:

A regiszterek kiolvasását egy üres ENTER leütésével kérhetjük.
A regiszterek értékei a "betű+új érték" formulával módosíthatóak. Pl.: f4 az Encoder digitális szűrőjét 4-es értékre állítja. Néhány regiszter megváltoztatása a Vezérlő újraindítását kívánja, ezt a üzenettel jelzi is. Mértékegységük (értelmezésük) szögletes zárójelben van jelezve [ ... ].

Néhány regiszter megváltoztatása csak szakembereknek javasolt (ezt pirossal jelezzük)!
A regiszterek módosítása motorfutás közben NEM ajánlott!

Regiszterek és funkciójuk:

e - integrálási periódus (gyakoriság) regisztere. A tényleges sebesség a regiszter értéke×130uS. Ennek reciproka az integrálási frekvencia (alapértéke 1/(3×130us)=2564.1 Hz). A motor időállandójához lehet igazítani a Vezérlőt. Tartománya: 1 - 5.
Figyelem! Megváltoztatása esetén a PID tagokat lehet, hogy újra kell hangolni!

n - Encoder használati mód. Kétféle üzemmód lehetséges: 2-es és 4-es mód. Az encoder alaposztását 2×-ezi, vagy 4×-ezi (pl. egy 500-as alaposztású encoderből, 4-es módban 2000-res felbontású lesz). Az érték változtatása befolyásolja a CNC gép felbontását és végsebességét. Tartománya: 2; 4.
Figyelem! Megváltoztatása esetén a PID tagokat lehet, hogy újra kell hangolni!

f - Encoder digitális szűrő értéke. Az Encoder bemenet zajszűrője, mely a csúszás mentes kezelésért felel. Zajos, gyengébb minőségű Encoder vagy vonala esetén értékét növelni kell, de ez az Encoder sávszélességének csökkenésével jár. A rendszer csak a filter idejét meghaladó jelváltozást tekinti stabilizált Encoder változásnak, alatta figyelmen kívül hagyja (zajszűrés). Tartománya: 1 - 7. Figyelem! 7-es értéken az Encoder bemenet sávszélessége 75 kHz-re zuhan!

m - Step jel szorzó. A PC felöl érkező Step (léptető) jeleket többszörözi. Segítségével a CNC vezérlő szoftver maximális sebességét lehet növelni és így a rendszerre optimalizálni. Az érték változtatása befolyásolja a CNC gép felbontását és végsebességét. Tartománya: 1 - 10.

o - Soft hibahatár regiszter. Ha a pozíció hiba nagyobb e regiszter értékétől, akkor a Vezérlő Fault "F." kimenete alacsony szintre ugrik és az "A" LED kigyullad. Ha az "F." kimenet össze van kötve a P2B kártya egyik bemenetével és a szoftver megfelelően be van konfigurálva, akkor ez a jelzés leállítja a CNC gép megmunkálását, pozíció szétcsúszás nélkül (korrigálható hiba)! Értékének alacsonyabbnak kell lennie az "a" (Hard limit) regiszter értékétől! Tartománya: 1 - 200.

a - Hard hibahatár regiszter. Működése ugyan az mint az "Soft limit" regiszteré, de ez a Vezérlőt le is állítja (motorfékkel) és csak a Vezérlő újraindításával oldható fel! Értékének magasabbnak kell lennie mint az "o" (Soft limit) regiszter értékének! Tartománya: 1 - 30000.

w - Tesztgombra történő elmozdulás úthossza. Beállítható vele a még biztonságos út hossz (ütközés elkerülése), melyet a "stresz-gombra" elmozdul a Vezérlő. Értékének alacsonyabbnak kell lennie mint a "Hard" hibahatár regiszteréé! Tartománya: 1 - 2999

t - Túlterhelés időkorlátja. Ha e regiszter értékét meghaladó ideig, folyamatosan fennáll az áramkorlátozás, akkor a Vezérlő leállítja és kikapcsolja a motort (túlterhelés védelem) és Fault jelet generál! Feloldásához újra kell indítani a Vezérlőt. Tartománya: 1 - 7.

Csak olvasható regiszterek:

Proportional, Integral, Derival - a hozzájuk tartozó trimmerpotenciométerek (P, I, D) értékei.

Thermo - a hűtőborda hőmérséklete. A korlátozási határ fix értékű.

Position error - a kiolvasás pillanatában aktuális mechanikai eltérés értéke.

Current limit sense - a kiolvasás pillanatában aktuális áramkorlátozás állapota.

Resolution - az eredő felbontás szorzója a jelenlegi konfigurációból (Jelenlegi felbontás= Resolution × Encoder alap felbontása).

Status - a jelenlegi Vezérlő állapota, az esetleges teendők és hibák.

Speciális parancsok:


(speciális parancsok)

s - listázza a speciális parancsokat.

y1 - indítja a valósidejű pozíció hiba monitorozást. Kilépni belőle a q + ENTER-el lehet. A kijelzés +- irányú csúcsindikátor, 3s-os kimerevítéssel. Mértékegysége: PC-Step.


(valós idejű, csúcs-hibaszint monitorozás)


(ElectroCraft motor, 2000 f/min, 40V, max. gyorsítással, Step duplázással)

p - fix PWM-es motor gerjesztés (irányított). Hibakeresés és teszt célokra.

J - (NAGY J!) Szerviz kódok. Hibakeresés és teszt célokra.

C1 - (NAGY C!) törli az összes regiszter változtatását és alapértékre állít mindent (reset).


(mindent értéket alapra és reset)