VIII, Tippek, ötletek, lehetőségek
(horizont tágítás...)

Módosítva: 2009. május 20. szerda

Funkció kapcsolók létrehozása:
Ha olyan paramétert vagy funkciókat szeretnénk állítani, ami egyidőben több közül csak mindig 1 lehetséges (mint a rádiógombok, melyek egymást kiugratják, így csak egy aktív maradhat bent), akkor használhatunk fokozatkapcsolót és az MBIO analóg bemenetét (akár a Remote távirányítón is)! Jó példa lehet erre az MPG tengelyszelektora, így a fokoztkapcsolón látható az éppen kiválasztott tengely, vagy a programozott elmozdulás mértékét megadó fokozatkapcsoló (0.001, 0.01, 0.1, 1 mm).


(fokozatkapcsolók, akár rádiógombként is funkcionálhat)


(R létra a fokozatokon)

Ellentétben egy sima potenciométertől, itt fix pozíciók vannak és ezért a lekérdezéskor viszonylag fix és elkülönülő AD értékekkel kell számolni. Ezért megoldható, hogy az egyes fokozatok akár teljesen eltérő funkcióval bírjanak (mint a "rádió gombok")!
A feldolgozás szempontjából itt is tolarencia sávval kell számolni, az AD digitek "ugrálása" miatt, ezért mint a THC-nél itt is ablak-komparátorokat kell létrehozni és egy kis hibasávval kell az egyes pozíciókat beazonosítani!
A fenti ábra egy 7 fokozatú (6 R létrás) kapcsolót mutat. Az ellenállások értékei 270 Ohm-tól, 1K Ohm-ig javasolt (egy kapcsolón belül lehetőleg egyfélét)! A legalsó (1-es) fokozat analóg értéke 0, a legfelső fokozat (7) analóg értéke 1023, a lépések 1023/(Fokozatok száma - 1). Az egyes fokozatok értékei: X=(F-1)×170.5  (ahol az F=fokozat). Tolarenciának +- 20 javasolt (természetesen az alsónál a -20, a felsőnél az 1023 feletti tolarencia értelmetlen).
Javaslom az R létra teteje és alja közé, valamint a csúszka és a GND közé egy 1uF-os kondenzátort is beépíteni (EMI zavarok elnyomására).


Sebességfüggő PWM vezérlés:
Ha a PWM regiszter bemenő értékébe bekeverjük a Blended Feed Rate értékét, akkor sebességfüggő PWM vezérlést kapunk! Megoldható vele, hogy pl. a habvágógépek vágószál fűtését a sebesség függvényében kompenzálni tudjuk (minél gyorsabb sebességgel vág a szál, annál erősebben fűti). Természetesen a két szélső limitről gondoskodni kell (különben a szálat szétfűtheti). Persze a profik ezt a Mach3 képernyőjéről új DRO-k bevezetésével paraméterezhetően (és akár a G-kódból átvett fűtőértékkel is) megoldhatják!
Ez persze igaz egy frekvenciaváltós marógép fordulatszám szabályzására is ( a PWM-nek mindegy mit vezérel)!


(az eredő Feed Rate sebesség DRO-ja)

...



(MBIO)

Mint a példákból is látható, az MBIO és a Brain logika szinte korlátlan szabályzási, vezérlési lehetőségeket ad a Mach3-nak, ezért lehetetlenség minden variációt végig tárgyalni. A példák csak kóstolónak vagy inkább gondolat ébresztőknek szántam! Ez a vezérlési lehetőség speciális célgépek építését is lehetővé teszi, amellett, hogy az átlag CNC gépek képességét is messzemenőkig kiszélesíti.
Ez az utolsó fejezet idővel bővülhet (ahogyan felfedezzük az érdekesebb lehetőségeket)! Szívesen várok jobbnál, jobb ötleteket másoktól is (mindenki épülésére)!

Végső összefoglaló táblázat: Brain kapcsolati pontok a Mach3-ban.