Dekorléc minták 2D habvágógépekhez
(DXF rajzok + használata)


(épület dekorlécek)

Módosítva: 2007. december 31. hétfő

A gyűjtemény 73 elemből áll, mely mindegyik tagja átméretezhető DXF file. Ezek a rajzok habvágó gépekre optimalizáltak (tartalmazzák a be és kivezető pályákat)! A rajzok az épület dekorlécek él mintái 2D-ben.


(néhány élminta rajzai)

73 elemű épület dekorléc gyűjtemény (zip, 262 kB)

Használata
(kezdőknek)

A lentebbi leírás a Mach3 LazyCam-on keresztüli importálását mutatja be (messze nem a teljes lehetőségeivel)! A tömörített file-t ki kell csomagolni egy könyvtárba, majd az importálás folyamán innét fogjuk betölteni és a .tap file-okat is ide fogjuk lementeni. A .tap file-ok a már lefordított és a Mach3 számára értelmezhető G-kód file-ok. Későbbiekben már csak ezeket a .tab file-okat kell a Mach3-ba betölteni és használni (a lefordítást csak 1× kell elvégezni)! A lefordítás előtt (akár a LazyCam-ban is) átméretezhetőek a DXF file-ok (ha szükséges). A LazyCam-ban megtekinthetőek a rajzok X-Y méretei és ha szükséges, ezek %-lékosan, vagy mm helyesen változtathatóak (Scale).

Az importálás lépései:


(LazyCam)

A LazyCam elindítása után, az Open DXF gombbal kel megnyitni az előbb kicsomagolt file-okat.


(előoptimalizálás habvágókra)

A file megnyitását követően döntenünk kell a file előoptimalizálásáról. Logikusan a Foam (hab) típust válasszuk!


(2D vágópálya képe)

Ezt követően betöltődik a rajz (2D) és megjelenítődik a szerkesztő ablakban. A barna vonalak a vágási áttéréseket mutatja. Látható, hogy ez így nem megfelelő (átvágná a testet)!
A program jobb oldalán lévő színes menükkel lehet a vágási tervet optimalizálni, módosítani és szerkeszteni (ha elrontanánk valamit, akkor az Ooops gombbal lehet visszavonatni). A szürke kör alakú jel a relatív 0 pontot mutatja. Ez az egér segítségével áthelyezhető. Érdemes kirakni a rajz befoglaló keretének egyik sarkába.


(alapvető funkciók)

Tisztítsuk meg a rajzot a Clean funkcióval! Ha még mindig van átvágó pálya, akkor az Optimize funkció segíthet tovább javítani (esetleg a 0 pont áthelyezése és a többi menü segíthet)!
Ha az ábra tiszta, készítsünk belőle G-kódot (ez tartalmazza a vágási koordinátákat és egyéb adatokat a Mach3 számára)!


(G-kód generálása)

Ezt a Post Code menüvel készíthetjük el. A kiválasztása után egy párbeszéd ablak jelenik meg, melyben a legfelső mezőben meg kell adni a generált file helyét (tegyük a kicsomagolt DXF-ek mellé)! A többi mezőt most hagyjuk alapon.
A G-kód generálása után a program lementi a DXF file nevével azonos .tap kiterjesztésű file-t, melyet a Mach már közvetlenül végre tud hajtani. A LazyCam ezt a file-t automatikusan át is adja a Mach3-nak, így abban meg is jelenik azonnal.


(Betöltődött G-kód)

A LazyCam V3.00-ban nem jöttem rá, hogy hol kell a vágási sebességet megadni (vagy nem működik még, mert megadtam elvileg), ezért a generált G-kód alapból 1mm/perc sebességet tartalmaz! Ezt kézzel kell átírni a kívánt sebességre!

Nyissuk meg a G-kódot szerkesztésre (Mach3 Szerkeszt gombja) és az F parancsba írjuk be a kívánt sebességet (pl. 250) mm/perc-ben (szigorúan tizedes-pontot használva)!


(F vágási sebesség értékét javítani kell)

Majd zárjuk ba a Jegyzettömböt és engedjük a lementését. Ekkor a Mach3 automatikusan frissíti a betöltött G-kódot és kész a végrehajtására.